Milí táborníci, milí přátelé

Otevírá se před vámi táborová kronika. Založená léta páně v létě 2014 :) Celkem 34 let Historie našich táborů!

Co je pro nás Tábor? Příroda, stany, špekáčky, vzpomínky, kamarádi a i ty mušky kousavé, latríny no prostě romantika a spousta úžasných dobrodružství a zážitků!

V roce 1980 se konal první tábor organizovaný třineckou 5. Základní školou. Účastnili se i děti z družební školy v Oščadnici. V tomto roce se tábor konal v Horní Lomné a hlavním vedoucím byl pan JOSEF SZLAUER, můj milý tatínek, který u tábora zůstal dodnes!

V roce 1981 se tábor uskutečnil v Čeladné a v letech 1982 a 1983 pak na Hluchové. Turistický tábor vedl pan Libor Zwyrtek a stanový tábor pan Zdeněk Trombik.

1984 - V této době vznikla parta lidí, kteří dokázali, že kamarádství je nade vše a začala éra táborů v Mostech-Šancích. Dostali jsme dotaci 40 000,- korun na novou stanovou základnu. Nebyla to až taková sláva, a tak všichni začali tvořit a pomáhat, co jim síly stačili. Stovky hodin obětavé práce při sbíjení podsad, postelí, natírání konstrukcí a šití matrací... A výsledek?

V roce 1985 hned tři turnusy táborů za sebou. Byl tu tým skvělých vedoucích a dokonce pomáhali i vojáci z Ministerstva vnitra a spolu s polní kuchyní dodali i kuchaře.

V tomto roce nám příroda nachystala zatěžkávací zkoušku. Byl to rok povodní a bohužel ne poslední. Bylo nutno tábor evakuovat. S odstupem času již lze konstatovat, že jsme měli vždy štěstí na dobré lidi. V tom roce nám velmi pomohl starosta obce Mosty pan Bazgier, ale i pracovníci Polesí Mosty a lidi z vesnice. A v dalších létech jich přibývalo – pracovníci Lesního závodu Jablunkov, kynologové z Vendryně, Policie ČR, celní správa a mnozí další, kteří nám vždy pomáhali a spolu s pracovníky tábora se snažili, aby byly děti nejen v pohodě, ale aby se i nenudily a mnohému se naučily.

Našim táborem již prošlo tisíce dětí. Z mnohých jsou již vedoucí a jelikož jsem táborníkem od svých 7 let, jsem tomu živoucím důkazem. Určitě si všichni vedoucí, hospodáři, zdravotníci, kuchaři, pomocníci, instruktoři zaslouží i po létech velký dík. A především hlavní vedoucí, kteří to opravdu neměli lehké – takže alespoň pár jmen Janka Duroňová – Kvašňovská, Vladek Palík, Lada Grygová - Kubíková, Míša Szturcová - Badurová, Zdeněk Trombik, Láďa „Jumbo“ Kaleta, Josef Szlaur „Gežo“, Péťa Bukowczan, Martin Zoubek a nezapomenutelná Edita Chmielová

Po tříleté pomlce se díky Milanu Dordoviv roce 1999, tábory opět rozjely. 

Mezi hlavní vedoucí patřili například: Martin Chmiel, Petr Bukowczan a úžasná a jedinečná zasloužilá umělkyně Zuzanka Lasotová, někdy i hospodář a zdravotník v jedné osobě!

Velké díky patří také naší skvělé kuchyni, zvláště pak paní Daně Szlaurové, mojí mamince, která je naší táborovou kuchařkou od roku 1987

Je třeba podotknout, že všechny ty roky je vše postaveno na otázce dobrovolnosti. Nedá se ani docenit lidi, kteří ve svém volném čase a bez nároku na cokoliv jsou ochotni a schopni se postarat o děti a to bez nadsázky 24 hodin denně! Snaží se zabezpečit nejen, aby dítěti bylo dobře, ale aby bylo spokojeno s programem, s jídlem, s kamarády a aby si odneslo spoustu nezapomenutelných zážitků.

Přišel rok 2014 Sotva se jaro vyklubalo a tráva začala růst, donesla se k nám hrozná zpráva! V noci z 22. na 23. dubna nám za dosud nevyjasněných příčin vyhořela táborová základna na Mostech Šancích. Přišli jsme takřka o všechno! Ačkoliv zdrceni pod tíhou této zprávy, rozhodli jsme se, že uděláme pro obnovu tábora vše, co bude v našich silách!

Vše špatné je k něčemu dobré... k čemu bylo dobré, že nám tábor vyhořel, ukáže teprve čas ...

Historie našich táborů je bohatá a věříme, že neskončí. Že i dál se najdou lidé, kteří přiblíží dětem kouzlo táboráků a sílu a pevnost kamarádství...

V květnu 2014 nám již bylo jasné, že do léta to nezvládneme, a tak jsme začali hledat vhodné místo pro pronájem táborové základny. Našli jsme ji nakonec ve Sloupu. Cenově dostupnou a na překrásném místě v srdci Moravského krasu.

Je 7. 7. 2014 a my máme přihlášeno krásných bezmála 30 dětí a můžeme se opět těšit na náš úžasný tábor se skvělými dětmi převážně z Třince a okolí a na bezvadnou partu zkušených vedoucích. Na všechny už se ohromně těšíme a budeme dělat všechno, abyste si tábor parádně užili!

S láskou vaše Ivka :)

Rok 2014

Ahoj lidičky,

skončilo nám 14 dní plných dobrodružství. Dovolte mi, malé ohlédnutí za letošním táborem, který se konal ve Sloupu v Moravském krasu.

Letošní táborové téma byla Olympiáda. Děti byly rozděleny do třech týmů: Řecko, Česko a Itálie. Soutěžilo se ve všech možných disciplínách a nechyběla ani paralympiáda. Nejhlavnější disciplínou byla celotáborová vybíjená, která nakonec překvapivě rozhodla o vítězi celotáborové soutěže! Zvítězilo Česko pouze o bod před Itálií. Souboj byl celých 14 dní velmi napínavý.

Tábor však nebyl jen o sportovních disciplínách. Hned na začátku tábora jsme navštívili cirkus Berousek, který nám poskytl pěknou podívanou. Nechyběl výlet do jedné z našich nejkrásnějších Sloupsko-Šošůvských jeskyní. Užili jsme si také celodenní výlet za mírné nepřízně počasí na rozhlednu ve Veselici, odkud je krásný výhled na celý Moravský kras. Dále jsme se projeli na kolečkových bruslích po stezce, která vede údolím kolem tábořiště až do Sloupu. Navštívili nás dva koníci a děti měly možnost se na nich povozit. Přijel za námi také specialista přes lukostřelbu až z Tišnova a ukázal nám, jak se správně střílí z luku. Děti to ohromně bavilo, stejně jako například jízda na koloběžkách, které jsme si měli možnost vypůjčit na celý den. Samozřejmě nechybělo ani opékání párků a zpívání u táboráku. Výborný byl ovšem Olympijský skřivan, kde nám děti ukázaly svůj pěvecký talent. Užili jsme si u toho spoustu legrace, když nám malý Kryštůfek Svoboda ukázal svou naprosto ojedinělou improvizaci. Všechny skvěle pobavil a zasloužil si obrovský aplaus i speciální ocenění poroty. Pro letošní rok jsme zavedli i táborovou poštu, což se ukázalo jako velmi oblíbené zvláště pak pro anonymního táborníka. Jeden den byla táborová pošta tak plná, že trvalo minimálně půl hodinky, než se rozdala všechna psaníčka.

Počasí nám letos dovolilo alespoň jednou napustit bazén, kde si děti užily vodní bitvu a s ešusem plným vody důkladně prohnaly i vedoucí. No vody jsme si i tak užívali hojně. Pršelo v podstatě každý den. Někdy málo a někdy víc, ale my jsme na to vyzráli! Měli jsme totiž své vlastní bojovníky s bahnem! Šikovní kluci Honza Cieszlar, Dalibor Mikulok, Pavel Bukowczan, Matěj Opluštil a další nás pravidelně zásobovali hromadami jehličí a zasypávali rozbahněné loužičky! A těch hub co bylo všude kolem! To jsme snad ještě nezažili! Děti to nosili po desítkách a kuchtík Drahuš sušil a sušil… Bylo nám všem líto, že na táboře se houby vařit nesmí! Nechyběla ani diskotéka, na které nám Vojta Wenzel, ale nejen on ukázal, že to umí pěkně roztočit :-) No a bohužel bylo letos o něco více úrazů.. v jeden den rovnou dva malé otřesy mozku. Kristýnka Bohucká a Filípek Geršl.. spadl ze stupňů vítězů a praštil se hlavou do stožáru s vlakou. To prostě nevymyslíš… :D No a jako třešnička na dortu předposlední den si moje milovaná dcera Barča Machová propíchla nohu vidlemi. Nacvičovali na závěr 7 trpajzlíků.. no co k tomu dodat… Naštěstí to nebylo nic vážného!!!

Slavnostní zakončení Olympijských her, stejně jako zahájení, bylo famózní! Nechyběl průvod všech zúčastněných zemí společně s vlajkonoši a významní sportovci jak při zapálení, tak při zhášení Olympijského ohně. Také srdečné poděkování předsedy Olympijského výboru a úplně nakonec parádní ohňostroj!

Všem ještě jednou mockrát děkujeme! Za to, že jste byli s námi a bojovali až do konce! :-)

---------------------------------------------------------------------------------------

Místo letošního tábořiště bylo opravdu krásné. Louky kolem nás nám dávali spoustu možností pro všemožné sportovní i jiné využití. I přesto pro některé z nás, hlavně pro ty, kteří byli zvyklí na náš starý dobrý tábor a okolí na Mostech Šancích, bylo trochu obtížné zvyknout si na toto úplně jiné místo, latríny připomínající autobusovou zastávku nebo kotel na teplou vodu ve sprchách, kde byla voda buď horká, nebo hned studená apod. Ačkoliv je to místo pěkné, tak Ti, kteří zažili stavění, či bourání letošní táborové základny a měli tu možnost se potkat s pronajímatelem- tzv. Frenkým a jeho ovečkami , byli nadmíru šťastni, že je vše za námi!!! Budeme jistě dlouho vzpomínat na neuvěřitelnosti zažívané na stavění či bourání tábořiště a myslím si, že kdybychom tam museli ještě chvíli vybírat dřevo z lesa nebo zašlapané šišky z louky, tak by jistě bez nadsázky skončili naše boty v řiti blbce! Již tak jsme si zkusili dost a pohár trpělivosti téměř přetekl… hmm … v podstatě se divím, že jsme to dali :D

Doufám, že seženeme dostatek financí a příští rok se budeme moci setkat na našem oblíbeném místě na Mostech Šancích.

Těším se na zase ať už tam a nebo onde, ale hlavně s vámi! Vaše Ivuška Machů

PROSTŘEDÍ NADCHLO, POČASÍ VYŠLO. TÁBOR POD JAVOROVÝM SE LETOS VYDAŘIL

Ach ty Mosty naše! Dlouho jsme se tak nějak nedokázali oklepat z tragédie, která postihla naše skvostné táborové místečko. Loni jsme dali šanci moravskému Sloupu. No výhrad bylo asi nakonec víc, než jsme si sami představovali. Sám jsem si říkal, jestli vůbec můžeme být jinde spokojeni tak jako na Šancích. Loni nám navíc nepomohlo ani počasí. Ani s majiteli tábořiště v Moravském krasu jsme si zrovna do oka nepadli. I přes to jsme si tábor užili. Tu dobu nikdo netušil, co bude dál.

Naštěstí máme ale skvělou partu lidí, kteří nic nevzdali a už brzo začali makat na dalším ročníku. Odpoutali jsme se od organizace Strom beskyd a rozhodli se jít svou vlastní cestou. Po sice dlouhé a úředně komplikované době vzniklo nové sdružení. Beskydy dětem z.s.

Už dávno před tím, jsme ale objevili téměř zbrusu nové tábořiště pod Javorovým. Lépe řečeno těsně pod jeho vrcholem. V nadmořské výšce 840 m.n.m. vzniklo organizací 5ph Royal Rangers Třinec krásné místo pro malé i velké táborníky. Pro nás výhodné tím, že je to organizace, která si pronajímala naše tábořiště na Šancích. O tom jsme ale donedávna neměli ani páru. To je náhodička co? Jestlipak samotní táborníci ví, že se letos vařily mňamky v podání naší dlouholeté a nejlepší kuchařky Danky ve stejné kuchyni jako na Mostech?

Ale teď k samotnému táboru.

Jak už jsem naznačil... no naznačil. Doslovně jsem v popisku napsal že nás všechny nadchlo prostředí. Úžasná příroda Beskyd je prostě nádherná! Zase jsme byli daleko od civilizace. Práve tím jsou tyhle tábory asi tak kouzelné. Jediné co pro nás bylo nové a co jsme si vyzkoušeli poprvé, jsou tepee stany, ve kterých spalo až sedm dětí. Doposud jsme vždy tábořili v klasických stanech s podsadou. Někteří, tak měli ke stanům trochu výhrady. Jde tady svým způsobem i o zvyk. Ale jinak převažovala samá pozivtiva. Sprchy jsou dle mého řešené parádně. Teplá voda byla ohřátá v mžiku a každý se mohl kdykoliv osprchovat. Toalety možná i mírně v nadstandarní úrovní, než na které jsme zvyklí, v kuchyni nic nechybělo, dřeva bylo nekonečne mnoho... Když vám do toho všecho přeje počasí, a máte kolem sebe lidi, které tábor baví, baví je jejich organizace a jsou schopni to dělat zadarmo nebo dokonce obětovat svoji dovolenou, ostatní věci jdou už tak nějak sami. Ano, i loni bylo skvěle. Ale letos jsme měli, znovu zdůrazním skvělé prostředí a také vyšlo počasí. Tohle se prostě podařit muselo.

A co bude dál? Příští léto? Nebo i dřív?

Už teď možná nekteří víte, že by jsme chtěli zorganizovat na Javorovém zimní víkendové lyžování, bobování, koulovaní, prostě to co každému jde nejlíp. O tom se ještě dozvíte později. Do zimy je ale daleko a my by jsme se chtěli vídat s dětmi častěji. Proto už na podzim plánujeme uspořádat výlet do Rožnova pod Radhoštěm.

A samotný tábor?

Z ekonomických důvodů je zatím téměř nemožné momentálně vrátit všechno zpátky na Šance. Ale já říkám ZATÍM aneb nikdy neříkej nikdy. Pro mě a pro mnohé z vedoucích je Javorový v současné době asi ideální volbou pro blízkou budoucnost.

Jak vše ale bude přesně vypadat, si budeme muset ještě všíchni chvíli počkat....

Všechno jednou končí a tak skončil i náš letošní tábor...

Počasí nám letos přálo a až na drobné problémy s virózkou, která se přes náš tábor přehnala, jsme si tábor společně užili! Podařilo se nám zahnat tisícileté zlo a děti za ubránění naší vesnice dostaly odměny. Věřím, že se dětem s námi líbilo a odnesli si spoustu nových zážitků, poznali nové kamarády, něčemu se i přiučili a třeba zažili i něco co do teď neměli možnost zažít. Bylo to moc fajn s vámi všemi prožít těch pár letních dní a budu se moc těšit při další příležitosti, že se zase všichni společně setkáme! Váš Ondra - starosta Lístkové vesničky.